فولدر چیست 

فولدر یا پوشه اداری همان پوشه ی کاغذی ای است که در آن اوراق اداری قرار می گیرد، گاهی این پوشه اداری می تواند با انتخاب طرح و چاپ مناسب تبدیل به یک وسیله ی تبلیغاتی شود. فولدر چاپی می توانند در ابعاد و اشکال مختلف باشند که بنا بر نیاز شما انتخاب و چاپ شود. اوراق اداری می توانند به صورت سربرگ ، سی دی یا تراکت یا کاتالوگ های تبلیغاتی قابل ارائه در نمایشگاه ها باشد.

فولدر

فولدر همان پوشه است و طوری طراحی می شود که بتوان در آن اوراق اداری از جمله سربرگ، کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ و سی دی محصولات (البته در صورت وجود) را در آن جاسازی نمود.
طراحی و چاپ فولدر در سازمان‌ها دارای اهمیت فراوان می باشد به این دلیل که می توان از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی بسیار مفید استفاده نمود.
در طراحی فولدر از نماد و لوگوی آن شرکت و سازمان استفاده می شود. از دیگر مواردی که در طراحی و چاپ فولدر باید رعایت گردد قرار گرفتن آدرس کامل آن سازمان یا شرکت، خلاصه ای از فعالیت هایی که در آن مجموعه انجام می شود و حتی تصاویری از فعالیت های سازمان و شعار تبلیغاتی مختص آن سازمان می باشد.

موارد استفاده فولدر

-در سیستم ادارات و دبیرخانه ها از مواردی که کاربرد فراوان دارد فولدرها می باشند؛ با استفاده از فولدر می توان دسته ای از اوراق و اسناد را بطور منظم و مرتب شده در کنار یکدیگر قرار داده و نگهداری نمود.
-با چاپ فولدر ابزار تبلیغاتی قدرتمندی در اختیار مشتریان قرار می گیرد زیرا می توانید کاتالوگ، لیست قیمت، اسناد، مدارک لازم را درون فولدر قرار داده و به دست مشتری دهید.
-از فولدرها برای معرفی شرکت در نمایشگاه ها، سمینارها، کنفرانس ها و … نیز استفاده کرد.

انواع فولدر

-فولدرها بر اساس درخواست مشتری و نوع کاربردشان طراحی می گردند. افراد بسیاری می توانند مخاطبین این ابزار تبلیغاتی باشند؛ از شرکت های بزرگ گرفته تا دانش آموزان و دانشجویان از فولدر تبلیغاتی استفاده می کنند.
-زونکن اداری، پوشه مخصوص مهندسان، کلیپ فایل، پوشه های جیب دار، پوشه سمیناری، پوشه های آویز، پوشه دکمه دار(تبلیغاتی، طلقی)، اکسپندینگ فایل و … از نمونه های انواع فولدر می باشند.
-فولدرها از طریق چاپ افست چاپ می شوند. طراحی فولدرها بر اساس نوع درخواست مشتریان و نوع کاربردی که دارند انجام می شود؛ و البته کیفیت طراحی و چاپ فولدر به میزان هزینه ای که مشتریان می خواهد انجام دهند  نیز بستگی دارد.
-ممکن است در هر سازمان با توجه به جایگاه هر فرد، فولدری که انتخاب می شود دارای جنس متفاوتی باشد؛ مثلاً فولدر مدیریتی اصولاً از جنس چرم است و همچنین فولدرهای اداری دارای مقوای ضخیم برای نگهداری بهتر اوراق و اسناد هستند.
-فولدرهای طلقی در سایزهای متنوع A4, A3, A5, B5 و مناسب برای کلیه افراد می باشند.
-رنگ فولدرها و نوشته ها در فولدرها به صورت سفارشی انجام می شود و فولدرها می تواند که فاقد نوشته نیز باشند.
-رایج ترین نوع فولدر، فولدرهای مقوایی هستند که دارای رنگ های متنوع می باشند. این نوع فولدر علاوه بر داشتن جنبه محافظتی  بسته بندی برای اسناد و مدارک به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز کاربرد دارد.
-بیشترین مصرف کاغذ در چاپ فولدر کاغذهای گلاسه با گرماژ ۲۵۰* ۳۰۰ گرم است  که بصورت تعداد بالا چاپ می شوند. اگر فولدر دارای سایز کوچک باشد؛ می توان دو عدد فولدر را در کنار یکدیگر قرار داد که پس از چاپ برش داده می شوند، و برای صحافی، تیغ و سلفون آماده می شوند.
-در قسمت پایانی چاپ فولدر با توجه به نوع آن به دو دسته تقسیم می شوند فولدر چسبی و یا فولدر قفل سرخود که در زمان طراحی فولدر مشخص می شوند.
اگر بخواهیم داخل فولدر نیز دارای رنگ و چاپ باشد باید برای فولدر چاپ دورو انجام پذیرد و برای رنگ‌های داخلی فولدر نیز به پلیت احتیاج است.