انواع پاکت از لحاظ جنس

جنس پاکت های چاپی معمولا به سه نوع چاپ پاکت گلاسه، کتان و تحریر تقسیم می شود. از پاکت نامه گلاسه برای امور رسمی و غیررسمی استفاده می شود. اگر می خواهید محتویات داخل پاکت دیده نشود، پاکت نامه کتان بهترین انتخاب برای شماست. کسب و کارهای مختلف با توجه به نوع فعالیت خود و براساس سلیقه از این پاکت ها استفاده می کنند.

طراحی پاکت ها نیز با توجه به کاربرد آن ها متفاوت است و به دسته های رنگی یا فانتزی، ساده و اداری تقسیم می شوند. پاکت اداری همانطور که از اسمش پیداست برای مکاتبات اداری مورد استفاده قرار می گیرد. پاکت رنگی در طرح های متنوع تولید می شوند و برای جشن ها و مراسمات کاربرد دارند.

پاکت های ساده که به آن پاکت ملخی هم گفته می شود، بیشتر از سایر موارد استفاده می شوند. پاکت نامه ها معمولا در یک رنگ یا چند رنگ و بصورت یک رو یا دو رو چاپ می شوند.

قیمت چاپ پاکت نامه اداری کاغذی شامل : پاکت ملخی ، A5 ، A4 ، A3 انواع پاکت کاغذی و مقوایی ، کرافت به صورت افست اختصاصی سفارشی فوری در شبکه چاپ بر اساس : سایز و گرماژ کاغذ، قالب ساده یا خاص ، چسب درب و سایر المان ها تعیین می گردد .

در مجموعه چاپ کارو هیچ محدودیتی در سفارش انواع پاکت وجود ندارد ، درب از طول ، عرض ، پاکت عطف دار ، پاکت درب زیپ دار، برش خاص، پنجره دار، چسب درب دو طرفه، کاغذ تحریر، کرافت، کتان، گلاسه با روکش سلفون و یووی موضعی همه در این مجموعه انجام می شود .
به طور کلی اسناد مانند بروشور، کاتالوگ، و نامه محرمانه ، فاکتور ، سربرگ در پاکت مهر و موم شده کسب و کار قرار داده می شوند .

پاکت a4 ، ملخی

کاربرد پاکت نامه چیست؟

پاکت نامه‌ها انواع و کاربرد مختلفی دارند که برای قرار دادن نامه‌های شخصی و یا اداری، مدارک، اسناد و اشیاء مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند و با توجه به کاربری، شکل‌های مختلفی برایشان طراحی شده است. بطور مثال، برخی از این پاکت نامه‌ها به عنوان بسته‌های پستی استفاده می‌شوند، بعضی از آنها با داشتن لایه‌های ضخیم برای جابجایی اشیاء استفاده می‌‌شوند و بعضی نیز کاربردهای نمادین و فانتزی دارند مانند کارت عروسی، ولیمه و یا مراسم ختم که برای دعوت کردن از شرکت‌کنندگان این مراسم‌ها کاربرد دارد. بنابراین پاکت نامه‌ها به شکل‌‌های مختلفی بکار گرفته می‌‌شوند که در ادامه مطلب با نمونه‌‌های مختلف آن آشنا می‌شویم؛


بررسی و چاپ انواع پاکت نامه

اولین نکته‌ای که برای بررسی پاکت نامه‌ها ذکر می‌شود، جنس کاغذ استفاده شده در طراحی آنها است که ما در این مطلب به سه مورد از کاربردی‌ترین نوع آن‌ها اشاره می‌کنیم:

بررسی و چاپ انواع پاکت نامه


پاکت گلاسه

 این پاکت نامه‌ها از جنس ورق‌های گلاسه تولید می‌‌شوند. کاغذ گلاسه از انواع کاغذهای دو رو است که به منظور برخورداری از سطح صاف و براق بودن، داشتن کیفیت بالا و وزن کمی سنگین‌تر نسبت به کاغذهای معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح براق و بدون موج این کاغذ باعث شده مقاومت بیشتری در مقایسه با کاغذهای معمولی از خود نشان دهد. نشاسته به جذب جوهر و همچنین هموار شدن سطح کاغذ کمک می‌کند و پلاستیک به منظور ضدآب بودن به خمیر کاغذ اضافه می‌شود. پاکت نامه‌ها، انواع مجلات و نیز جلدهای آنها، کتاب‌های عکس‌دار، روزنامه‌ها و کارت‌های ویزیت، کارت‌های دعوت، بسته بندی و … از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند.


پاکت کتان

کتان به نوعی از کاغذ بافت دار گفته می‌شود که در ساخت برخی از پاکت نامه‌ها از این کاغذ استفاده می‌شود و نسبت به سایر مدل‌ها ضخیم‌‌تر هستند. این نوع کاغذ قابلیت جذب بالای مرکب را دارد و سریعا خشک می‌شود. کاغذ کتان به دو صورت کتان آلمان و کتان امباس عرضه می‌شود. کتان آلمان برگرفته از الیاف گیاه کتان است که ساختار آن شبیه مقواست و بسیار شبیه پنبه و سلولوزی شکل است و بافت‌های تار و پودی آن شکل خاصی بر روی کاغذ به وجود آورده است و کتان امباس که از لحاظ ساختاری شبیه کتان آلمان است با این تفاوت که در طراحی آن بوسیله سیلندرهای مخصوص، بافت‌های متنوع روی مقوا به وجود می‌آورند.


پاکت تحریر

یکی از مزایای کاغذ تحریر، وزن پایین این نوع از کاغذ است که نسبت به دو مدل قبلی از ظرافت بیشتری برخوردار است. وزن این پاکت ها در گرماژ ۷۰، ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ تولید می‌شود که نوع ۱۲۰ گرمی آن ضخیم‌‌تر و برای مصارف خاص به کار می‌رود. در تولید پاکت نامه کاغذ تحریر متداول‌ترین نوع کاغذ به شمار می‌رود و در عین سادگی همواره طرفداران خاص خود را حفظ کرده است.